reklama

Nové možnosti štátnej podpory pre slovenský export

Nielen v susedských krajinách ako Maďarsko a Rakúsko majú exportné projekty zvýhodnené financovanie, ale od tohto roka už aj u nás. Je to aj vďaka aktivitám rezortu zahraničia. Takže, milí podnikatelia, smelo do toho!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Rozvojové krajiny tvoria najväčší počet krajín v rebríčku svetového hospodárstva. A čo je dôležitejšie, majú vysoký potenciál hospodárskeho rastu. Pre uplatnenie slovenských exportérov z prostredia malých a stredných podnikov je na zahraničných trhoch veľký priestor v rôznych odvetviach. Menší slovenskí exportéri sa však častokrát vstupu na zahraničné teritóriá obávajú, keďže export prináša okrem množstva výhod aj riziká. Ak však vedia s exportným rizikom počítať a zakomponovať ho do obchodnej stratégie, dá sa mu predchádzať. Každý štát vytvára finančné a legislatívne nástroje, ako operovať v takomto prostredí. Našim (vašim) nástrojom je Eximbanka. Slovenská Eximbanka má viac ako 20-ročné skúsenosti s financovaním a poistením exportu od mikropodnikov, cez malé rodinné firmy až po stredné a veľké spoločnosti do viac ako 100 krajín sveta.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podnikateľom sa zvýšili možnosti exportovať tovary a služby do rozvojových krajín. Čo tak zrazu?

V prvom rade, v tomto roku bola prijatá nová Strednodobá stratégia rozvojovej spolupráce SR na roky 2019-2023. Je to základný rámec realizácie našej rozvojovej spolupráce. Prostredníctvom tejto stratégie Slovenská republika rozšírila pôsobenie oficiálnej rozvojovej pomoci aj na región Východnej subsaharskej Afriky, pričom stavia na základe dobrých skúseností získaných z úspešnej rozvojovej spolupráce s Keňou. Špecifické postavenie má v tejto oblasti Etiópia. Prítomnosť zastupiteľského úradu SR v Addis Abebe je dôležitým faktorom pri implementácii rozvojových projektov. Etiópia je z hľadiska zapájania našich podnikateľov do rozvojovej spolupráce perspektívnou partnerskou krajinou. Potrebovali sme však novelizovať našu legislatívu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prvým októbrom 2019 vstúpila do platnosti novela zákona o Eximbanke SR, na príprave ktorej sa podieľalo aj Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Som hrdý, že sme na tomto zákone spolupracovali a uviedli ho do praxe, keď sa očakáva ďalší prílev investícií európskeho spoločenstva na rozvojové projekty a vzniká príležitosť pre slovenské subjekty. Novelou bolo našim exportérom sprístupnené poistenie zvýhodnených vývozných úverov do určitých rozvojových krajín a priame investovanie.

Rovnakým dňom vstúpila do platnosti aj novela zákona o rozvojovej spolupráci SR. Okrem poskytnutia zvýhodnených vývozných úverov boli v zákone vymedzené aj ďalšie nástroje rozvojovej spolupráce, jedným z ktorých je aj vykonávanie finančných nástrojov Európskej únie určených na rozvojovú spoluprácu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zvýhodnené vývozné úvery ako nástroj rozvojovej spolupráce boli zavedené do slovenského právneho poriadku ešte v roku 2015, avšak doposiaľ sa nepodarilo zrealizovať ani jeden projekt viazanej pomoci touto formou. Jednou z príčin môže byť aj to, že doteraz mohli poskytovať zvýhodnené vývozné úvery len komerčné banky.

Zvýhodnenie spočíva v tom, že Eximbanka v porovnaní s komerčnými bankami poskytuje predĺženie splatnosti úverov, nižšie úrokové sadzby a možnosť poskytnutia príspevku na splatenie časti úveru. Tento typ úverov je jedným z nástrojov oficiálnej rozvojovej spolupráce Slovenska.

Uveďme si príklad

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vy, ako slovenská firma máte nápad na vhodný projekt, ktorý môže prispieť rozvoju prijímajúcej krajiny. Ako dodávateľ sa môžete podieľať na budovaní infraštruktúry, energetiky, obnoviteľných zdrojov energie, sanitácie, vzdelávania alebo na ďalších rozvojových segmentoch. Zvýhodnený vývozný úver by bol v tomto prípade poskytnutý štátnej inštitúcii v danej krajine, ktorá by tovar alebo služby od vás kupovala. Tento spôsob financovania podporuje rozvoj ekonomiky v rozvojových krajinách a zároveň pomáha slovenským spoločnostiam napĺňať ich exportný potenciál. Výhodou pre našich exportérov je bezpečný prienik na trh rozvojových krajín. Po ukončení projektu má podnikateľ možnosť ostať na danom trhu a vyhľadávať nové partnerstvá spolupráce.

Investujte svoj čas a nemajte strach z rizika exportu do rozvojových krajín, ako Keňa, Etiópia, Moldavsko a mnohých ďalších. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Vám prostredníctvom oficiálnej rozvojovej spolupráce teraz ponúka možnosť, ako sa na tieto trhy dostať. Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať!

Lukáš Parízek

Lukáš Parízek

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Lukáš Parízek, narodený 9. septembra 1986 v Bratislave, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rokoch 2016-2020. Súčasne predseda Rady slovenských exportérov. Venuje sa podpore slovenských podnikateľov v zahraničí a zefektívneniu nástrojov štátu v oblasti exportu. Príspevky uverejnené na tomto blogu sú osobné názory, postrehy a komentáre. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu